21. listopadu 2020

Debata o Bělorusku: Udusí násilí policejních složek současné protesty?

Srdečně vás zveme na online debatu věnovanou současné situaci v Bělorusku, která je pořádána v rámci studentského spolku Institutu mezinárodních studií FSV UK. Moderování se chopí mj. naše studentka Karolína Kracíková a mezi hosty usedne naše vyučující Dr. Alena Marková.

Debata se uskuteční dne 25.11. od 18 hodin a bude streamovaná na facebook prostřednictvím zoomu.

Anotace:

Kde se v mírumilovné běloruské společnosti bere patologie v podobě bezprecedentní míry násilí ozbrojených složek?

Proč a jak používá Alexandr Lukašenko údajnou hrozbu války pro udržení své mocenské pozice?

Jak souvisí současné protesty s otázkou běloruské národní identity?

Jakou roli v současné běloruské krizi hrají ženy, dělníci nebo důchodci?

Tyto a další otázky budou zodpovězeny v debatě zaměřené na současnou situaci v Bělorusku.

Hosty, se kterými budeme na tato témata hovořit, budou:

Petra Procházková, novinářka deníku N

Daniela Kolenovská, historička, FSV UK

Krystsina Shyianok, zakladatelka iniciativy BLR ČR

Alena Marková, historička, FHS UK

Max Ščur, spisovatel a běloruský exulant

Debatu budou moderovat studenti z Katedry ruských a východoevropských studií IMS FSV UK Karolína Kracíková a Jan Kužela. Debata bude streamována na facebook. Své dotazy můžete průběžně psát do chatu a naši hosté je následně zodpoví na konci diskuze.