13. ledna 2021

Na konci minulého roku ve vydavatelství WCIOM (Moskva) vyšel překlad knihy Borise Grušina "In pivo veritas. Sentence, aforismy a další pozoruhodné texty z pražských restaurací, hostinců a pivnic".

Knihu z češtiny do ruštiny přeložila a okomentovala doktorandka II. ročníku Historické sociologie Irina Šulcová.

Boris Grušin (1929— 2007) — ruský filozof, sociolog a zakladatel výzkumu veřejného mínění v Rusku — pobýval jako redaktor během 60. let a 70. let v Praze. Během tohoto pobytu obešel kolem 800 pražských hospod a zaznamenal v nich texty nápisů, jimiž byly vyzdobeny jejich zdi. Jeho kniha, obsahující záznamy těchto nápisů, vyšla poprvé česky v r. 1985 v nákladu10 tisíc výtisků, a získala si z celkem pochopitelných důvodů přízeň čtenářů.

Grušin považoval tyto texty za specifický odraz "duše" českého národa, jeho tradic a smýšlení. Nasbírané texty tematicky roztřídil do 9 kapitol (např. pivo a zdraví, pivo a peníze, hostince a jejich tradice atd.). V úvodu ke knize autor napsal, že jeho práce je teprve na začátku; předpokládal, že tento materiál bude sloužit pro další mezioborový výzkum. K tomu ale už nedošlo, a za několik let po svém vydání kniha upadla do zapomenutí.

Dát této knize — na počest Grušina — druhý život, tentokrát v ruštině, se rozhodla ruská agentura pro výzkum veřejného mínění WCIOM (po 35 letech od českého vydání). Práce překladatelky zahrnovala nejen samotný překlad do ruštiny, ale i doplnění komentářů k významu textů a jejich původu. Autorka překladu doplila knihu textem, který vysvětluje ruskému čtenáři význam připisovaný pití piva v české společnosti dříve a dnes. Kniha je ilustrovaná obrázky známého českého karikaturisty Jiří Wintera-Neprakty (1924 –2011). Autorské práva na jejich publikování poskytla vdova malíře Daniela Winterová.

Pro nás může být zajímavé, že Nepraktova obálka, která vyšla v normalizačním Československu bez problémů, vzbudila v současnosti v některých ruských kruzích určité mravní pohoršení.