15. března 2018

Pracoviště Historické sociologie FHS UK Vás srdečně zve na přednášku Historická sociologie a civilizační analýza, kterou přednese prof. Dr. phil. Johann Pall Arnason (Univerzita Karlova).

Přednáška se uskuteční v rámci pravidelného kurzu Historicko-sociologické konfrontace HISO FHS UK v úterý 10. dubna 2018 v 17.00 v místnosti 2080 (Bloc A, Areál UK v Jinonicích).

Anotace a informace o přednášejícím:

Přednáška začne obecnými úvahami o povaze, stavu a poslání historické sociologie. Pak se přejde k stručné charakteristice místa a úkolů civilizační analýzy v širším historicko-sociologickém rámci. Nakonec bude, jako námět k diskusi, nastolena otázka, do jaké míry může civilizační perspektiva sloužit k orientaci v současném světě.

Johann Pall Arnason, narozen r. 1940 na Islandu, studoval filozofii, historii a sociologii v Praze a ve Frankfurtu. Učil sociologii v Heidelbergu a v Bielefeldu od r. 1972 do r. 1975, a na La Trobe University v Melbourne od r. 1975 do r. 2003. Byl hostujícím profesorem na Ecole des Hautes Etudes en Sciences Sociales v Paříži a na univerzitě v Lipsku; badatelské pobyty u Alexander von Humboldt-Stiftung, Swedish Collegium for Advanced Studies, Kulturwissenschaftliches Institut (Essen), Lichtenberg-Kolleg (Göttingen) a Max-Weber-Kolleg (Erfurt). Nyní je emeritním profesorem sociologie na La Trobe University a učí v každém zimním semestru na Fakultě humanitních studií. Jeho výzkumné zájmy se soustřeďují na sociální teorii a historickou sociologii, se zvláštním důrazem na srovnávací civilizační analýzu.

Čas a datum konání přednášky: 10. dubna, 17.00-19.00, 2080, Jinonice.