4. října 2018

Pracoviště Historické sociologie FHS UK Vás srdečně zve na přednášku Automobilismus a česká společnost ve 20. Století, kterou přednese doc. JUDr. PhDr. Jana Štemberka Ph.D. (Fakulta humanitních studií Univerzity Karlovy).

Přednáška se uskuteční v rámci pravidelného kurzu Historicko-sociologické konfrontace HISO FHS UK v úterý 9. října 2018 v 17.00 v místnosti 2080 (Blok A, Areál UK v Jinonicích).

Anotace a informace o přednášejícím:

Přednáška bude věnována problematice motorismu v českých zemích. Jádrem bude představení cílů aktuálně řešeného projektu, který se zaměřuje na otázky vztahu české společnosti a automobilismu. Motorismus představuje významný fenomén 20. století, který od základů změnil pohled na cestování, zásadním způsobem ovlivnil tvář měst i venkova a zasáhl každodenní život obyvatelstva. Přednáška se zaměří na nastínění možných souvislostí výzkumu dějin motorizace českých zemí v širším společenském, hospodářském a právním kontextu.

doc. JUDr. PhDr. Jan Štemberk, Ph.D. (nar. 1977) vystudoval Filozofickou a Právnickou fakultu Univerzity Karlovy. V rámci svého doktorského studia se zaměřil na problematiku podnikání v automobilové dopravě v první polovině 20. století. Disertační práce byla publikována v nakladatelství Karolinum v rámci řady AUC-Philosophica et Historica Monographia. Ve své další badatelské činnosti se zaměřuje na oblast moderních hospodářských a sociálních dějin, a dějiny dopravního a hospodářského práva. Prioritně se věnuje dějinám modernizačních procesů, mobility a volného času. Podílel se na řešení tří projektů GAČR zaměřených na problematiku dějin cestovního ruchu, v současné době vede projekt NAKI II České století motorismu.

Čas a datum konání přednášky: 9. října, 17.00-19.00, 2080, Jinonice.