10. března 2015

Přednáška Mgr. Miroslava Paulíčka, Ph.D. v rámci Historicko-sociologických konfrontací.

Ve středu 18. března od 17 hodin v místnosti 6022 (budova B, areál Jinonice).

Již od starověku bývá (nejen) umění strukturováno prostřednictvím kánonů, tedy souborů autorů a děl určitými vlastnostmi vynikajících, vzorných (jako vzor sloužících), a proto společensky prioritních. Kánony ovšem mají vlastnost, která nesmírně zesílila při prosazení romantické představy umělce jako génia, na úkor umělce jako řemeslníka, totiž že vyvolávají u tvůrců i u publika potřebu je problematizovat, popírat či přetvářet. To je vlastnost přirozeně nezbytná, neboť odráží aktuální podoby společnosti, jež se stále vyvíjí. Cílem setkání bude nejprve nalézt v procesu tvorby kánonů nějaké pravidelnosti a poté se zaměřit například na tyto otázky: Mohou v pluralitě hodnot a v kvantitě současné produkce kánony ztrácet své funkce (či dokonce mizet)? A jak vznikají kánony třebas v sociologii?

Mgr. Miroslav Paulíček, Ph.D. se zabývá především sociologií umění, působí na FSV UK a FHS UK, je autorem knihy o vysokém a nízkém umění Nikdo se neodváží říci, že je to nudné (SLON, 2012). V současnosti se účastní tvorby koncepce kulturních kánonů pro výuku estetické výchovy na středních školách.