• Aktuality

Aktuality

25. února 2019

prof. Nikolaj Narbut: Ten years of historical sociology in Prague: A new perspective branch of Czech sociology

V časopisu Věstnik Rossijskogo univerzitěta družby narodov / RUDNJOURNALOFSOCIOLOGY / vyšel v angličtině článek od prof. Nikolaje Narbuta k 10 letům historické sociologie na FHS UK v Praze.


Článek popisuje vznik a vývoj oboru historické sociologie v českém prostředí, respektive v prostředí Fakulty humanitních studií UK, představuje jak specifika samotného oboru, tak i významné osobnosti na fungování tohoto oboru se podílející.


Časopis je evidován na Web of Sciences.


Článek je dostupný zde.


Abstrakt článku:

Asi před deseti lety se objevila nová teoretická větev v české sociologii - historické sociologii. Prvním krokem a předpokladem jeho vývoje byla publikace impozantní kolektivní monografie Historická sociologie: Teorie dlouhodobého vývoje (vyd. J. Šubrt) včetně prací slavných českých sociálních vědců (P. Machonin, M. Petrušek, J. Musil , M. Hroch a další). V roce 2007 se objevila koncepce historických sociologických kurikula, jejíž podoba se postupně rozvíjela v diskusích J. Šubrata, J.P. Arnasona (University of La Trobe), M. Havelky (Univerzita Karlova) a W. Spohn (Univerzita ve Vratislavi). V roce 2008 byly jeho akreditační dokumenty připraveny pod vedením J. Šubrta a byly zařazeny do akademického roku 2009/2010. Současně na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy bylo založeno katedra historické sociologie. Až dosud existují magisterské a doktorské programy v historické sociologii v češtině ve formě pravidelných denních a kombinovaných (distančních) studií. V akademickém roce 2012/2013 byl také otevřen doktorský studijní program a oba programy - magisterské a doktorské - začaly v angličtině. Článek se zabývá desetiletým vývojem historické sociologie v České republice se zaměřením na výzkumné a studijní programy na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy. Autor vysvětluje, jak je v České republice vymezena a rozvíjena historická sociologie a zdůrazňuje její výzkumné tradice a současné zájmy. Článek věnuje zvláštní pozornost tématům a představitelům historické sociologie, v nichž se zmiňuje význam publikací - monografií i časopisu zřízeného v roce 2009. Závěrem lze shrnout výsledky současné etapy vývoje české historické sociologie, její výzvy a rizika, naděje a perspektivy. Deset let je obvykle velmi krátké období pro jakoukoli vědu, ale pro českou historickou sociologii se staly obdobím významných výsledků.




Sdílet na:  
Váš názor
Kontakty

Univerzita Karlova

Fakulta humanitních studií

Studijní program Historická sociologie

Pátkova 2137/5

182 00 Praha 8 - Libeň

(kancelář 2.06)


garant studijního programu


tajemnice


Vyučující

Všechny kontakty


Jak k nám