12. března 2019

Přednáška dr. Karla Černého “Iráčtí jezídé. Případová studie motivací blízkovýchodní náboženské menšiny pro migraci do Evropy”

Pracoviště Historické sociologie FHS UK Vás srdečně zve na přednášku Iráčtí jezídé. Případová studie motivací blízkovýchodní náboženské menšiny pro migraci do Evropy, kterou přednese dr. Karel Černý z pracoviště Historické sociologie Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy, Česká republika.

Přednáška se uskuteční v rámci pravidelného kurzu Historicko-sociologické konfrontace HISO FHS UK v úterý 9. dubna 2018 v 17.00 v místnosti 2080 (Blok A, areál UK v Jinonicích).

Anotace a informace o přednášejícím:

Přednáška vychází z terénního výzkumu v severním Iráku (2016) a týká se komplexu motivací, které vedou irácké jezídy ke snahám odejít do Evropy. Na základě třiceti hloubkových rozhovorů s jezídskými uprchlíky (IDPs) žijícími v uprchlických táborech i mimo ně bylo identifikováno několik základních faktorů motivujících uprchlíky k odchodu do Evropy. Vedle nedostatečné a nepravidelné humanitární pomoci se jedná zejména o nedůvěru ve státní instituce, nedůvěru v muslimskou "majoritní" společnost a nedůvěru ve vlastní kmenové a politické elity. Budoucí setrvání jezídských uprchlíků na území federálního Iráku (včetně teritoria Kurdistánské regionální vlády) i návrat zpět do svých domovů (Sindžár v provincii Ninive) je proto méně atraktivní alternativou než odchod do Evropy. Přednáška pojednává o jedné z mnoha náboženských menšin žijících na území Iráku a Sýrie, závěry z výzkumu však mohou být relevantní také pro obecnější diskusi týkající se příčin tzv. migrační krize.

Mgr. Karel Černý, Ph.D. působí na Pracovišti historická sociologie FHS UK a zabývá se sociologií sociální změny, konfliktu a revolucí. Předmětem jeho dlouhodobého zájmu jsou strukturální příčiny nestability regionu Blízkého východu, ale také otázka migrace a integrace obyvatel z tohoto regionu směrem na Západ (Spojené státy, EU, ČR). Vydal knihu „Velká blízkovýchodní nestabilita“ (2017) a „Jezídé - komunita na útěku“ (2017).