15. března 2019

Čas a prostor jako rámce pro výzkum paměti a makrosociologickou analýzu: workshop

Fakulta humanitních studií Univerzity Karlovy, Pracoviště historické sociologie srdečně zvou na workshop, který se uskuteční 26. března 2018 od 17.00 v posluchárně č. 2080 (Budova A, Areál Jinonice FHS UK, U Kříže 8).

pozvánka ke stažení

Diskutovat budou doc. Jiří Šubrt a dr. Alena Marková

Workshop se koná s podporou Operation Programme Research, Development and Education, project “International Mobility of Charles University Research Workers” (registration number CZ.02.2.69/0.0/0.0/16_027/0008495).

Workshop je věnován problematice, která má významné teoretické i metodologické aspekty. Čas a prostor vystupují jako významné dimenze v historicko-sociologickém výzkumu orientovaném na téma paměti a na makrosociologickou problematiku. Zvláštní důraz bude zaměřen na nejrůznější typologie a typy času a prostoru, které jsou – jako analytické nástroje – v historicko-sociologickém výzkumu aplikovány. Specifická pozornost bude věnována zkušenostem, které v této oblasti získali pracovníci Vídeňského institutu pro sociologii, a na možnost jejich implementace v českém prostředí.

Témata workshopu:

- Čas a prostor jako klíčové kategorie historicko-sociologického výzkumu.

- Historicko-sociologický výzkum a problém makro-sociologické analýzy (jak nosný je systémový přístup?).

- Zkušenosti získané v dané oblasti pracovníky Institutu sociologie na Vídeňské univerzitě.

- Perspektivy a směry dalšího bádání.