• Aktuality

Aktuality

1. května 2019

Přednáška dr. Radka Maříka „Úsvit kyber-egyptologie“

Pracoviště Historické sociologie FHS UK Vás srdečně zve na přednášku Úsvit kyber-egyptologie, kterou přednese Ing. Radek Mařík, CSc. z FEL ČVUT v Praze.


Přednáška se uskuteční v rámci pravidelného kurzu Historicko-sociologické konfrontace HISO FHS UK v úterý 21. května 2019 v 17.00 v místnosti 2080 (Blok A, areál UK v Jinonicích).


Anotace a informace o přednášejícím:

Přednáška shrnuje výsledky 4 leté spolupráce mezi odborníky ČVUT a egyptology UK v Praze. Cílem společného projektu bylo ukázat, že taková spolupráce mezi velmi rozdílnými vědními obory je nejenom možná, ale přináší i zajímavé výsledky. Vzhledem k cílenému použití netradičních postupů interpretace egyptologických nálezů založených na principech kybernetiky, metodách umělé inteligence a analýze komplexních sítích byl tento přístup pojmenován jako kyber-egyptologie. V přednášce pak představím principy vybraných metod a ukázky dosažených výsledků. Egyptologie bude prezentována jako strategická věda, jejíž výsledky jsou využitelné při řešení civilizačních problémů současné společnosti. Rovněž bude krátce demonstrováno, jak lze jednoduše použít analogické postupy např. i v žurnalistice.


Ing. Radek Mařík, CSc. (1961) vystudoval Fakultu elektrotechnickou ČVUT v Praze, obor technická kybernetika. 15 let se věnoval vývoji metod počítačového vidění, z toho 5 let jako výzkumník skupiny VSSP, University of Surrey, UK. Po té 10 let vyvíjel systém automatizovaného programování ve výzkumném centru firmy Rockwell Automation a 3 roky zkoumal praktické možnosti nasazování sémantických technologií při vývoji softwarových produktů a odhadování technologických trendů ve výzkumné skupině firmy CA Technologies. Od roku 2011 působí na FEL ČVUT, přednáší předměty zaměřené na umělou inteligenci, testování softwaru, a analýzu komplexních sítí. V projektech, které vede či se podílí na jejich řešení, se zaměřuje hlavně na problematiku detekce vzorů a anomálií s použitím metod komplexních sítí kombinovaných s metodami umělé inteligence. Vyvinuté metody jsou nasazovány ve velmi rozmanitém prostředí, počínaje zpracováním signálů lineárních optických senzorů, přes hodnocení telekomunikačního provozu, po analýzu egyptologických nálezů či automatizovaném zpracování ČTK zpráv.



Sdílet na:  
Váš názor
Kontakty

Univerzita Karlova

Fakulta humanitních studií

Studijní program Historická sociologie

Pátkova 2137/5

182 00 Praha 8 - Libeň

(kancelář 2.06)


garant studijního programu


tajemnice


Vyučující

Všechny kontakty


Jak k nám