3. září 2019

Makrosociologická analýza a systémový přístup v perspektivě historické sociologie: workshop letní školy

Fakulta humanitních studií Univerzity Karlovy, Pracoviště historické sociologie zvou na workshop, který se uskuteční 18. 9. 2019 od 14h. v posluchárně č. 5021.

Workshop se koná s podporou Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání, projektu „Mezinárodní mobilita vědeckých pracovníků Univerzity Karlovy“ (registrační číslo CZ.02.2.69/0.0/0.0/16_027/0008495).

Diskutovat budou doc. Jiří Šubrt a dr. Marek Německý

Abstrakt:

Historická sociologie má ve srovnání s hlavním proudem sociologického bádání určitá specifika, ke kterým chtějí účastnici workshopu obrátit pozornost. V předchozím workshopu, který se konal v březnu 2019, byla diskuse orientována především na tematiku času, prostoru a paměti. Nyní se zaměříme na problematiku makrosociologické analýzy a na možnosti, jež v tomto směru nabízí systémový přístup. Zvláštní důraz bude položen na poznatky, které byly načerpány prostřednictvím odborného dialogu s pracovníky Institutu pro sociologii Vídeňské univerzity, a úvahy o možnostech implementace těchto poznatků v rámci studijního programu Historické sociologie na FHS UK.

Témata:

- Historická sociologie a makrosociologická analýza

- Možnosti, které v rámci makrosociologické analýzy nabízí systémový přístup

- Silné a slabé stránky dosavadních pokusů o aplikaci systémového přístupu

v sociologii.

- Jaké perspektivy se před systémovým přístupem otevírají.