• Aktuality

Aktuality

6. února 2020

Přednáška doc. PhDr. Tomáše Nigrina, Ph.D.: Izolovaný ostrov? Západní Berlín a jeho společnost po stavbě berlínské zdi.

Pracoviště Historické sociologie FHS UK Vás srdečně zve na přednášku Izolovaný ostrov? Západní Berlín a jeho společnost po stavbě berlínské zdi, kterou přednese doc. PhDr. Tomáš Nigrin, Ph.D., ředitel Institutu mezinárodních studií FSV UK.


Přednáška se uskuteční v rámci pravidelného kurzu Historicko-sociologické konfrontace HISO FHS UK v úterý 25. února 2020 v 17.00 v místnosti AKVA (areál FHS UK v Jinonicích, U Kříže 8).


Anotace a informace o přednášejícím:

V roce 2019 uběhlo 30 let od stavby berlínské zdi, která představovala symbol rozdělené Evropy v průběhu studené války. Řada historických studií se věnovala Východnímu Berlínu a jeho obyvatelstvu, nicméně západní část města a jeho obyvatelé zůstávali dlouho stranou zájmu. V roce 1961 to byli právě oni, kdo se nedobrovolně ocitli na “izolovaném ostrově” v první linii dlouhodobého a latentního konfliktu mezi Východem a Západem. Na obyvatele Západního Berlína dopadla tato dějinná událost nečekaně a přímo a změnila jejich životy. V přednášce kromě obecného kontextu představím konkrétní dopady stavby berlínské zdi na západoberlínskou společnost. Právě stavba berlínské zdi stočila pozornost světových politiků, médií a společnosti k Berlínu, který postupně po druhé světové válce upadal na periferii zájmu. Druhá berlínská krize zrodila pozdějšího německého ministra zahraničí a kancléře Willyho Brandta, který dokázal pro berlínskou otázku získat nejvyšší světové politiky, především pak J. F. Kennedyho, a zasloužil se o celosvětový nárůst podpory pro západoberlínského obyvatelstvo.


doc. PhDr. Tomáš Nigrin, Ph.D. vystudoval mezinárodní teritoriální studia a německá a rakouská studia na Institutu mezinárodních studií FSV UK. V doktorském studiu pokračoval v oboru moderní dějiny, kdy se dlouhodobě věnoval otázce Západního Berlína po stavbě berlínské zdi. V témže oboru pak habilitoval se zaměřením na hospodářské dějiny pozdního socialismu na příkladu Československých drah. V současné době je ředitelem Institutu mezinárodních studií FSV UK a věnuje se také projektům v oblasti dopravní politiky.


Sdílet na:  
Váš názor
Kontakty

Univerzita Karlova

Fakulta humanitních studií

Studijní program Historická sociologie

Pátkova 2137/5

182 00 Praha 8 - Libeň

(kancelář 2.06)


garant studijního programu


tajemnice


Vyučující

Všechny kontakty


Jak k nám