• Aktuality

Aktuality

1. května 2018

Přednáška dr. Aleny Markové Zákulisí psaní dějin

Pracoviště Historické sociologie FHS UK Vás srdečně zve na přednášku Zákulisí psaní dějin, kterou přednese dr. Alena Marková (Fakulta humanitních studií Univerzity Karlovy).


Přednáška se uskuteční v rámci pravidelného kurzu Historicko-sociologické konfrontace HISO FHS UK v úterý 22. května 2018 v 17.00 v místnosti 2080 (Bloc A, Areál UK v Jinonicích).


Anotace a informace o přednášející:


Cílem této přednášky je seznámit posluchače s procesem psaní dějin a představit jim teoretické a praktické otázky a výzvy, které během tohoto procesu nezbytně vznikají a s kterými je historik konfrontován, obzvláště pokud jde o psaní nedávných dějin. V přednášce půjde především o reflexi pozice historika během psaní současných dějin a jeho objektivitu a rovněž o nové výzvy a přístupy k pochopení a přehodnocení dosavadních (národních) dějin. Pozornost bude věnována následujícím otázkám: Jak objektivně přistupovat k současným dějinám? Jaké místo mají dějiny každodennosti na pozadí tzv. velkých a politických dějin? Jak má být zachycen genderový aspekt dějin? Jaké zvláštnosti národních (konkrétně zde běloruských) dějin mají být zdůrazněné a proč? Jak mají být v dějinách reflektované umění a literatura? a další otázky.

Přednáška čerpá z konkrétního případu psaní nejnovějších Dějin Běloruska vytvořených v kolaboraci autorů Alena Marková – Henadź Sahanovich – Zakhar Šybieka, které vychází v tomto roce (2018) v České republice v sérii Dějiny států Nakladatelství Lidové noviny.



Mgr. Alena Marková, Ph.D. působí na pracovišti Historické sociologie Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy. Věnuje se problémům nacionalismu a formování moderního národa, národní identitě, středo- a východoevropským národním hnutím, historickému vědomí a moderním dějinám Východní a Střední Evropy. Je autorkou monografie Cesta k sovětskému národu. Národnostní politika bělorusizace, 1924-1929, Minsk 2016 (Шлях да савецкай нацыі. Палітыка беларусізацыі 1924-1929, Мінск 2016), jež obdržela cenu za nejlepší odbornou historickou monografii v oblasti běloruských studií za rok 2016. Od roku 2018 se věnuje studiu současných dějin postsovětských zemí v rámci projektu Grantové agentury ČR „Neo-Belarusization Processes in Post-soviet Belarus in the National Independence Era (1990-1995)“.

https://hiso.fhs.cuni.cz/HISO-183.html

Čas a datum konání přednášky: 22. května, 17.00-19.00, 2080, Jinonice.


Sdílet na:  
Váš názor
Kontakty

Univerzita Karlova

Fakulta humanitních studií

Studijní program Historická sociologie

Pátkova 2137/5

182 00 Praha 8 - Libeň

(kancelář 2.06)


garant studijního programu


tajemnice


Vyučující

Všechny kontakty


Jak k nám