18. července 2023

Pocta profesoru J. P. Árnasonovi

Prof. Jóhanna P. Árnasona si mnozí z nás pamatují z doby, kdy byl jedním z vyučujících Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy. Před 15 lety se stal spoluzakladatelem tehdy nového magisterského studijního programu Historická sociologie, a byl rovněž školitelem studentů doktorského studia. K poctě tohoto světově uznávaného badatele, který v r. 2020 oslavil 80. narozeniny, vydalo v tomto roce nakladatelství Routledge kolektivní knižní monografii s názvem Civilization, Modernity, and Critique: Engaging Jóhann P. Árnason’s Macro-Social Theory, jejímiž editory jsou L. Dunaj, J. Smith a K Mertel. Svými texty obohatili tuto knihu mnozí světově uznávaní představitelé sociálních věd, jako např. Axel Honneth, Saïd Amir Arjomand, Peter Wagner či Wolfgang Knöbl. Za českou sociologii do knihy přispěl kapitolou „Long-term Developmental Processes as an Unintended Consequence of Human Action“ Jiří Šubrt.

Kniha je k dispozici i jako e-book.

K DISPOZICI NA STRÁNKÁCH NAKLADATELSTVÍ