4. dubna 2023

Nový projekt NAKI III: „Dvě století české železnice“

Od počátku března letošního roku bylo na našem pracovišti zahájeno řešení nového výzkumného projektu „Dvě století české železnice“ podpořeného Ministerstvem kultury.

Konsorcium řešitelů sestává z pracovníků Fakulty humanitních studií, Českého vysokého učení technického a Národního technického muzea. Za naši fakultu se na řešení projektu podílejí členové pracoviště Historické sociologie doc. Jan Štemberk a doc. Bohuslav Šalanda.

Projekt cílí na výzkum kulturního, sociálního, ekonomického a dopravně technického vývoje železnic v českých zemích (Československu). Cílem je sledovat železnici v kontextu vývoje společnosti a její modernizace, k níž železnice významně přispěla. Dále pak vliv železnice na utváření industriální krajiny (intravilán, extravilán). Akcentována bude každodennost z pohledu železničního personálu i z pohledu cestujících, kulturní stránka železnice (včetně vnějšího a vnitřního „krásna“ železničních artefaktů a ovlivnění oborů umění). V této souvislosti neujde pozornosti ani fascinace železnicí, která se ve společnosti objevuje v široké škále projevů (hudba, poezie, výtvarné umění, muzejnictví, fotografie – fenomén železničního nadšence). Hlavním výstupem budou dvě interaktivní železniční mapy s popisem a uspořádání výstavy s kritickým katalogem.

Řešení projektu, které bude probíhat v letech 2023–2027, otevírá prostor pro zapojení studentů našeho oboru prostřednictvím diplomových a disertačních prací.