-
Logika a postup sociálně-vědního výzkumu. Limity poznání v sociálních vědách. Redukce popisu sociální reality. Pravděpodobnostní charakter závěrů. Transformace, redukce a standardizace informací. Kvantitativní a kvalitativní epistemologie, hlavní odlišnosti obou přístupů, induktivní a deduktivní pojetí, různé cíle, teoretická východiska. Volba postupu, odlišnosti způsobu sběru dat.
-
Formulace výzkumného problému. Model vztahů, usuzování na kauzalitu jevů. Kritéria kauzality, model elaborace. Kauzální versus korelační vztah. Výzkumný projekt. Východiska v teorii, konceptualizace, obecná hypotéza, pracovní hypotézy, operacionalizace proměnných, indikátory.
-
Postupy kvantitativního výzkumu. Standardizace v kvantitativním výzkumu, nejčastější techniky sběru dat. Uspořádání a design výzkumu: případová studie, reprezentativní šetření, experiment. Předvýzkum.
-
Definice populace, jednotky analýzy, výběry a reprezentativita. Výběr jednotek v kvantitativním výzkumu: reprezentativita, populace vs. výběr, typy výběrů (pravděpodobnostní vs. nepravděpodobnostní). Návratnost. Obtížně dosažitelné populace.
-
Dotazníkové šetření. Limity a přednosti. Tvorba dotazníku. (Scénář/uspořádání), typy otázek, nevhodné otázky. Organizace a způsoby sběru dat.
-
Analýza dat v kvantitativním výzkumu. Příprava dat, kódový klíč, chybějící údaje, transformace dat. Typy proměnných. Popisná a inferenční statistika (statistická indukce). Testování hypotéz a elaborace. Praktický příklad analýzy dat, viz dodatek s příklady. (Příklad se losuje samostatně, viz Dodatek)
-
Datové zdroje a datové archivy. Typy a úrovně dat (mikrodata, agregace, kontextuální atd.). Získávání dat pro sekundární analýzu. Význam metadat pro správné zacházení s daty. Příprava dat pro archivaci. Etické zásady ve společenskovědním výzkumu. Pravidla prezentace výsledků bádání. Právní aspekty sociologického bádání s důrazem na ochranu osobních informací.
-
Kvalita měření. Validita a reliabilita, triangulace. Typy zkreslení. Zkreslení vyvolaná výzkumnými stimuly.
-
Studium dokumentů.Obsahová analýza. Typy dokumentů a kritéria poznávací ceny dokumentu. Operace s dokumenty a fáze procesu jejich zpracování. Rekonstrukce události. Přednosti a omezení studia dokumentů.
-
Analýza diskurzu a její využití v sociologii. Specifický přínos diskursivní analýzy oproti jiným metodám analýzy textů. Základní možné přístupy k analýze - kritická diskursivní analýza, diskursivní psychologie a Foucaultův "archeologický" přístup k analýze diskurzu. Možnosti a omezení využití těchto analytických metod v sociologii.
-
Výzkumný design kvalitativního výzkumu. Formulace a reformulace výzkumné otázky, výběr prostředí a respondentů, vstup/přístup do zkoumaného prostředí, vyjednávání přístupu, vztahy výzkumníka a lidí ve zkoumaném prostředí, chování výzkumníka v terénu a interakce se zkoumaným prostředím.
-
Sběr kvalitativních dat: pozorování, focus group. Záznam pozorování pomocí tzv. field notes, forma a obsah polních poznámek, role pozorovatele v terénním výzkumu.Výzkumný design focus group, vytváření vzorku, homogenita a segmentace skupin, výběr účastníků, velikost skupin a jejich počet, vedení focus group: moderování skupiny, výběr prostředí a sběr dat.
-
Sběr kvalitativních dat: rozhovor - nestandardizované interview. Příprava rozhovoru, typy otázek, udržování interakce, záznam a transkripce rozhovoru.
-
Biografický výzkum. Specifika získávání a analýzy auto/biografických dat. Studium auto/biografické zkušenosti a její rekonstrukce a interpretace. Etnografický výzkum, případová studie. Dokumentování každodennosti, interpretace událostí, perspektivy pohledu na skupinu (emic a etic).
-
Analýza dat v kvalitativním výzkumu. Proces kódování, označování jevů, vytváření kategorií, záznamy kódování, psaní analytických poznámek. Psaní závěrečné zprávy. Možnosti zpracování kvalitativních dat pomocí počítače (software).
-
Zakotvená (Grounded) teorie. Kódování a kategorizace. Techniky zvyšování teoretické citlivosti.