Metody historicko-sociologického výzkumu od ak.r. 2023/2024

  1. Východiska empirického výzkumu ve společenských vědách. Role teorie a epistemologických přístupů. Kvantitativní a kvalitativní výzkumné strategie.

  2. Rozvaha výzkumného projektu. Struktura výzkumného procesu. Výzkumný problém a výzkumné otázky. Volba výzkumné strategie: kvalitativní a kvantitativní výzkum: principy, charakteristika, proces výzkumu.

  3. Etika výzkumu. Procedurální etika. Základní etická pravidla. Etika v praxi: etická dilemata, etické výzvy.

  4. Principy a cíle kvantitativní výzkumné strategie. Koncepty, měření a standardizace. Postup a organizace kvantitativního výzkumu.

  5. Populace a výběr v kvantitativním výzkumu. Pravděpodobnostní a nepravděpodobnostní výběry. Návratnost. Sekundární analýza dat a datové archivy. Longitudinální a panelové výzkumy.

  6. Dotazníkové šetření a dotazník jako nástroj sběru dat. Způsoby dotazování. Konstrukce dotazníku. Typy otázek a hlavní úskalí při jejich tvorbě. Struktura a podoba dotazníku.

  7. Kvantitativní obsahová analýza. Jednotky analýzy a vymezení vzorku, příprava kódovacího klíče a kódování.

  8. Kvantitativní analýza dat. Typy proměnných a jejich transformace, Principy statistické analýza (testování hypotéz). Základní statistické metody (t-test, kontingenční tabulka, korelační analýza, regresní analýza).

  9. Principy a cíle kvalitativní výzkumné strategie. Postup kvalitativního výzkumu. Možnosti zobecnění v kvalitativním výzkumu. Kvalita kvalitativního výzkumu.

  10. Principy výběru vzorku v kvalitativním výzkumu. Účelový výběr. Teoretický výběr. Vzorek v etnografickém výzkumu. Vztah vzorku a možností zobecnění.

  11. Techniky tvorby dat v kvalitativním výzkumu: rozhovor. Charakteristika a využití. Typy rozhovoru. Typy transkriptů. Průběh výzkumu s použitím rozhovoru. Příklad výzkumných designů s využitím rozhovoru. Etické aspekty.

  12. Techniky tvorby dat v kvalitativním výzkumu: pozorování. Charakteristika a využití. Typy pozorování. Průběh výzkumu, výzkumné postupy. Příklad výzkumných designů s využitím pozorování. Etické aspekty.

  13. Techniky tvorby dat v kvalitativním výzkumu: nevtíravé výzkumné přístupy. Charakteristika a využití. Zdroje dat a jejich možnosti. Průběh výzkumu. Příklad výzkumných designů s využitím nevtíravých výzkumných postupů. Etické aspekty.

  14. Vybrané designy kvalitativního výzkumu: narativní výzkum, fenomenologický výzkum. Charakteristika a principy. Techniky tvorby vzorku a dat. Etické aspekty.

  15. Vybrané designy kvalitativního výzkumu: zakotvená teorie, případová studie. Charakteristika a principy. Techniky tvorby vzorku a dat. Etické aspekty.

  16. Vybrané designy kvalitativního výzkumu: etnografický výzkum, diskurzivní analýza. Charakteristika a principy. Techniky tvorby vzorku a dat. Etické aspekty.

  17. Analýza a interpretace dat v kvalitativním výzkumu. Analýza prostřednictvím segmentace a kódování: principy, postup. Možnosti zobecnění.


Poslední změna: 16. říjen 2023 17:10 
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Váš názor
Kontakty

Univerzita Karlova

Fakulta humanitních studií

Studijní program Historická sociologie

Pátkova 2137/5

182 00 Praha 8 - Libeň

(kancelář 2.06)


garant studijního programu


tajemnice


Vyučující

Všechny kontakty


Jak k nám